Pri pracovnom úraze priznanie viny aj na strane zamestnávateľa
Na komisiu BOZP dňa 25.2.2021 ktorá bola zameraná na prešetrenie pracovného úrazu na oddelení LGE som bol zavolaný ako zástupca za odborovú organizáciu. Prešetroval sa úraz skladníka, ktorý bol vyhodnotený ako 100% vina na strane zamestnanca. Na komisii nás bolo vyše 10, PROTI bol len dotknutý zamestnanec a ja, ostatní boli ZA, bohužial aj nadriadený dotknutého zamestnanca. Nakoľko som na VZV "odslúžil" takmer 20 000 hodín, mám skúsenosti s tým, že vozík je len vozík a nie vždy má napríklad rovnakú brzdnú dráhu.
Ak by ostala vina len na strane zamestnanca, zamestnanec by nedostal mesačne ani euro za úrazový príplatok pri pracovnom úraze a preto bolo dôležité postaviť sa na stranu zamestnanca, najmä keď malo ísť o dlhodobú PN.
Zamestnávateľovi sme poslali oficiálnu žiadosť o opravu rozsahu zodpovednosti na pracovnom úraze.
Celé znenie :
Zamestnávateľ určil rozsah zodpovednosti zamestnávateľa na uvedenom registrovanom pracovnom úraze ako 0%, avšak, v zmysle §195 zákona č.311/2001 Z.z. Zákonník práce, ak u zamestnanca došlo pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním k poškodeniu zdravia alebo k jeho smrti úrazom (pracovný úraz), zodpovedá za škodu tým vzniknutú zamestnávateľ, u ktorého bol zamestnanec v čase pracovného úrazu v pracovnom pomere, pričom zamestnávateľ zodpovedá za škodu, aj keď dodržal povinnosti vyplývajúce z osobitných predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ak sa zodpovednosti nezbaví podľa §196.
V zmysle § 196 sa zamestnávateľ zbaví zodpovednosti celkom, ak preukáže, že jedinou príčinou škody bola skutočnosť, že škoda bola spôsobená tým, že postihnutý zamestnanec svojím zavinením porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, alebo pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, hoci s nimi bol riadne a preukázateľne oboznámený a ich znalosť a dodržiavanie sa sústavne vyžadovali a kontrolovali.
Zamestnávateľ v časti 6. popisuje priebeh úrazu, pričom z uvedeného popisu nie je zjavné žiadne porušenie právnych predpisov, alebo ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci zo strany zamestnanca. Taktiež zamestnávateľ v časti č.8 uvádza ako príčinu pracovného úrazu: používanie nebezpečných postupov alebo spôsobov, pričom neuviedol žiadny konkrétny nebezpečný postup alebo spôsob, ktorého sa poškodený zamestnanec dopustil a ktorý bol v príčinnej súvislosti so vznikom úrazu a bolo jeho jedinou príčinou, čo je porušením povinností vyplývajúcej z ustanovenia § 17 ods. 4 písm. a) zákona č. 124/2006 Z.z. v nadväznosti na § 1 Vyhlášky č. 500/2006 Z.z. a § 196 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z.z. zákonníka práce v znení neskorších predpisov. Takýto postup zamestnávateľa, ktorý viedol k úplnému zbaveniu sa zodpovednosti za pracovný úraz je priamo v rozpore s ustanovením § 196 ods. 4 zákona č. 311/2001 Z.z. zákonníka práce podľa ktorého „Pri posudzovaní, či zamestnanec porušil právne predpisy alebo ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci [odsek 1 písm. a) a odsek 2 písm. a)], alebo osobitné predpisy, nemožno sa dovolávať len všeobecných ustanovení, podľa ktorých si má každý počínať tak, aby neohrozoval svoje zdravie a zdravie iných."
Vymenili sme si niekoľko emailov, pohľadov na problém a 31.3.2021 sme boli opäť všetci pozvaní na druhé zasadnutie komisie k úrazu o prehodnotení miery zavinenia.
Vďaka našej snahe sme dospeli k dohode o vine 25% aj na strane zamestnávateľa a po dohode s poškodeným zamestnancom sme súhlasili s úpravou na spomínaných 25 %.
Oproti 0% je to velký rozdiel a veľké plus, nakoľko zamestnancovi to namiesto nuly mesačne spravilo cez 60 eur(+ešte samozrejme PN), čo pri dlhodobej PN vyše pol roka nie je zanedbateľná čiastka.